Nyheter

Svenska Smilla Sundell tävlar om titeln i ONE

Publicerat april 7, 2022

By Sebastian Vendel-Martinez

De flesta tonåringar kan enbart drömma om att kunna gå titelmatcher i några av världens största kampsportsorganisationer – Smilla Sundell lever den drömmen. 

ONE Championship: Eersel vs Sadikovic går av stapeln nu på fredag den 22 april. I huvudmatchen försvarar Regian Eersel sin lättviktstitel i kickboxning mot tysken Arian Sadikovic.

Den delade huvudmatchen är dock mer intressant för svenska kampsportsfans då sjuttonåriga Smilla ”The hurricane” Sundell från Sundbyberg går match om den vakanta stråviktstiteln i thaiboxning!

Sundell har bott i Thailand sedan hon var tolv år gammal och tränar på Fairtex Gym tillsammans med bland andra thaiboxningsstjärnan Stamp Fairtex.

Svenskan gör upp med amerikanen Jackie Buntan; en ONE Championship-veteran med många matcher i organisationen – inklusive en seger över den stigande talangen ”Wondergirl” Jaroonsak. Sundell har möjlighet att bli en av de yngsta svenska thaiboxningsmästarna någonsin om hon segrar.

Se matchkortet samt Sundells senaste match nedan, galan kan ses live på ONE Championships YouTubekanal!

ONE Championship: Eersel vs Sadikovic (med Smilla Sundell) – matchkort

Huvudkort

  • Titelmatch i lättvikt (kickboxning): Suriname Regian Eersel (c) vs. Arian Sadikovic
  • Titelmatch i stråvikt (thaiboxning): Smilla Sundell vs. Jackie Buntan
  • Stråvikt (MMA): Bokang Masunyane vs. Jarred Brooks
  • Bantamvikt (thaiboxning): Liam Harrison vs. Muangthai P.K.Saenchai
  • Tungvikt (MMA): Marcus Almeida vs. Oumar Kane
  • Stråvikt (MMA): Namiki Kawahara vs. Danial Williams

Underkort

  • Stråvikt (MMA): Yosuke Saruta vs. Gustavo Balart
  • Lätt tungvikt (kickboxning): Andrei Stoica vs. Giannis Stoforidis
  • Atomvikt (thaiboxning): Anissa Meksen vs. Marie Ruumet
  • Flugvikt (MMA): Windson Ramos vs. Woo Sung Hoon
  • Bantamvikt (MMA): Chen Rui vs. Song Min Jong
  • Stråvikt (MMA): Ayaka Miura vs. Dayane Souza
  • Lättvikt (MMA): Abraao Amorim vs. Dae Sung Park
  • Weltervikt (MMA): Agilan Thani vs. Jin Tae Ho
  • Catchvikt (submission grappling): Masakazu Imanari vs. Mikey Musumeci
  • Fjädervikt (MMA): Keanu Subba vs. James Yang

Annons