Nyheter

SM i kickboxning: Resultat - "Freddy Krueger" blir dubbelmästare!

Publicerat 9 maj, 2022

By Sebastian Vendel-Martinez

MMA nästa för dubbelmästaren! 

I helgen gick SM i kickboxning av stapeln i Göteborg. 

Det fanns flera fighters som utmärkte sig från evenemanget. Bland annat så trädde thaiboxningsmästaren Freddy ”Krueger” Castro Gonzalez fram och blev tvåsportsmästare efter att ha vunnit SM i kickboxning också. 
 
I en intervju med Käftsmällspodden har Castro Gonzalez berättat att han har som mål att även tävla i MMA inom en nära framtid. 
 
Se alla resultat från galan nedan! 

SM i kickboxning: Resultat

-55 kg KL
1 – Paula Stenung, Fighter Centre IF
2 – Annette Persson, Skurups Kick- och Boxningsklubb
-60 kg KL
1 – Daniella Eshagi, Göteborg Muay Thai – Lejonkulan
2 – Moa Martinsson, Fight Club Ängelholm
3 – Edith Gilbert, Göteborgs Kickboxningsklubb
4 – Emma Gustafsson, Fight Club Ängelholm
5 – Melina Lauren, Kalvhagen Stockholm IF
-70 kg KL
1 – Annika Berglund, Skurups Kick- och Boxningsklubb
2 – Emma Ankargren, Furulunds kickboxningsklubb
3 – Julia Timberg Silfverling, Lerums Kickboxningsklubb
4 – Leia Axell, West Coast Kickboxing KF
5 – Ninni Zenab, Furulunds kickboxningsklubb
5 – Sofia Skoglösa, Kalvhagen Stockholm IF
.+70 kg KL
1 – Linnea Ekman, GAK Enighet
2 – Anna Johansson, Fighter Centre IF
3 – Sofia Johansson, Ironman Majorna Kickboxning
4 – Julia Oom, Ironman Majorna Kickboxning
5 – Matilda Pedersen, West Coast Kickboxing KF
-63 kg KL
1 – Vilgot Andersson, Fight Club Ängelholm
2 – Melker Zander, Fight Club Ängelholm
3 – Jesper Ljung, Fighter Centre IF
4 – Albin Carneby, West Coast Kickboxing KF
-69 kg KL
1 – Abdiel Petros, Masthuggets kampsportsklubb
2 – Joakim Björkman, West Coast Kickboxing KF
3 – Anton Kronlöf, West Coast Kickboxing KF
-74 kg KL
1 – Ludwig Sikström Svensson, Skurups Kick- och Boxningsklubb
2 – Ahmad Almustafa, United Fighters IF
3 – Shahin Farrokhi, Masthuggets kampsportsklubb
4 – Hugo Ackerhus, Jönköpings kickboxningsklubb
5 – Tim Öhman, Ironman Sportklubb Herrljunga
-79 kg KL
1 – Sammy Voss, Skurups Kick- och Boxningsklubb
2 – Magnus Leander, Kalvhagen Stockholm IF
3 – Brandon Saario, Ironman Majorna Kickboxning
4 – Omar Alhasan, Ironman Majorna Kickboxning
5 – Isaac Nilsson, Skurups Kick- och Boxningsklubb
-84 kg KL
1 – Arian Berisha, Garuda Muay Thai Förening
2 – Malusi Sjögren, Fighter Centre IF
3 – Hampus Melvold, Jönköpings kickboxningsklubb
4 – Sebastian Lindhardt, Ironman Majorna Kickboxning
-89 kg KL
1 – Pontus Thor, Jönköpings kickboxningsklubb
2 – Peter Wallin, Masthuggets kampsportsklubb
-94 kg KL
1 – Marcus Johansson, Agn kraftsportklubb
2 – Lee Armano, Skurups Kick- och Boxningsklubb
3 – Roger Eriksson, Masthuggets kampsportsklubb
4 – Peter Magnusson, West Coast Kickboxing KF
5 – Johan Altenstam, Jönköpings kickboxningsklubb
.+94 kg KL
1 – Josef Gunnarsson, Masthuggets kampsportsklubb
2 – Max Helgesson, Föreningen KFUM och KFUM i Ystad
3 – Noel Magnusson, West Coast Kickboxing KF
4 – Jon Törnwall, Masthuggets kampsportsklubb
5 – Björn Rudman, West Coast Kickboxing KF
5 – Kim Pålsson, Jönköpings kickboxningsklubb
5 – Joshua George, Jönköpings kickboxningsklubb
-52 kg LK
1 – Cathrine Téczely, Göteborg Muay Thai – Lejonkulan
2 – Elin Wildlock, Ironman Majorna Kickboxning
-56 kg K1
1 – Livia Nygaard, Skurups Kick- och Boxningsklubb
2 – Sofia Sjöström Bedziri, Masters Gym Kick- Och Thaiboxning IF
3 – Evelina Wikner, Fighter Centre IF
4 – Linnea Eriksson, Masthuggets kampsportsklubb
5 – Alline Torquato, Stockholms Kickboxningsklubb
5 – Michaela Lundholm, Klubb Sweden Top Team
-60 kg LK
1 – Cornelia Strandberg, Bulldog Training center IF
2 – Rebecca Jansson, Stockholms Kickboxningsklubb
-60 kg K1
1 – Lina Saad, Klubb Sweden Top Team
2 – Gabriella Backe, Stockholms Kickboxningsklubb
3 – Miia Niskanen, Masthuggets kampsportsklubb
-65 kg K1
1 – Alexandra Andersröd, Göteborg Muay Thai – Lejonkulan
2 – Julia Cassel, Masters Gym Kick- Och Thaiboxning IF
3 – Malin Gustafsson, Fighter Centre IF
-57 kg K1
1 – Nattaphong Vijitkhajee, Fight Club Ängelholm
2 – Sebastian Jacobson, Stockholms Kickboxningsklubb
3 – Paolo Acebo, Idrottsföreningen Vasa Pretorian
-60 kg K1
1 – Sebastian Rodriguez, Fight Club Ängelholm
2 – Baran Özgenc, Fightzone IF
3 – Axel Ohlander, ATF GYM IF
4 – Jonathan Gonzales, Idrottsföreningen Vasa Pretorian
5 – Samale Yousef, MACC-Martial Arts Combat Club
-63,5 kg K1
1 – Freddy Gonzalez Castro, Idrottsföreningen Vasa Pretorian
2 – Alexander Åström, Stockholms Kickboxningsklubb
3 – Sten Munsi Lekie, Masters Gym Kick- Och Thaiboxning IF
4 – Sipan Revend, Klubb Sweden Top Team
5 – Arvid Ohlander, ATF GYM IF
5 – Fadi Farag, MACC-Martial Arts Combat Club
5 – Sayaan Ahmad, Fightzone IF
-67 kg K1
1 – Daniel Suran, Fight Club Ängelholm
2 – Elias Bahmouch, Stockholms Kickboxningsklubb
3 – Edris Khosravi, Stockholms Kickboxningsklubb
4 – Kevin Kostic, Fighter Centre IF
-71 kg K1
1 – Hubert Majewski, Kungsbacka Fight Team IF
2 – Viktor Schiller, Göteborg Muay Thai – Lejonkulan
3 – William Nurmela, TKA Södertälje IF (Telge Kick & Thai)
4 – Noah Alic,Göteborg Muay Thai – Lejonkulan
5 – Aryo Saliba, Stockholms Kickboxningsklubb
5 – Abraham Ghebrehiwet, Idrottsföreningen Vasa Pretorian
-71 kg LK
1 – Tobias Johansson, Fight Club Ängelholm
2 – Christoffer Andersén, Ironman Majorna
-75 kg K1
1 – Abraham Pettersson, Idrottsföreningen Vasa Pretorian
2 – Philip Thompson, Minami Budokai Klubb
3 – Tom Olsson, ATF GYM IF
4 – Nemanja Novakovic, Stockholms Kickboxningsklubb
5 – Daniel Diego Gustafsson, Göteborg Muay Thai – Lejonkulan
-81 kg K1
1 – Arthur Balekelayi, Idrottsföreningen Vasa Pretorian
2 – Carl Nyqvist, Kungsbacka MMA Klubb
3 – Niklas Åman, Göteborg Muay Thai – Lejonkulan
4 – Emil Näsman, Stockholms Kickboxningsklubb
.+91 kg K1
1 – Emil Stephansen, Kungsbacka Fight Team IF
2 – Laurence Inzunza, MACC-Martial Arts Combat Club
3 – Oliver Lundqvist, MACC-Martial Arts Combat Club
Best fighter KL dam – Daniella Eshagi, Göteborg Muay Thai – Lejonkulan
Best fight KL herr – Ludwig Sikström Svensson, Skurups Kick- och Boxningsklubb
Best fight KL – Magnus Leander, Kalvhagen Stockholm IF
Best fight KL – Sammy Voss, Skurups Kick- och Boxningsklubb
Best fighter dam – Alexandra Andersröd, Göteborg Muay Thai – Lejonkulan
Best fighter herr – Daniel Suran, Fight Club Ängelholm
Best fight – Hubert Majewski, Kungsbacka Fight Team IF
Best fight – Viktor Schiller, Göteborg Muay Thai – Lejonkulan
Best club – Fight Club Ängelholm

Annons