Nyheter

Deltagarlista och allt du behöver inför SM i thaiboxning!

Publicerat 26 september, 2022

By Sebastian Vendel-Martinez

Foto: Chris Onnerby

Denna helgen är det äntligen dags för SM i thaiboxning år 2022! Evenemanget inleds nu på fredag den 30 september och finalerna avgörs lördag den 1 oktober. Evenemanget äger rum i Varbergs Idrottshall och kommer att innehålla flera bekanta ansikten!

Maximum Sports alldeles egna Linus Bylander är en av de tävlande i -63 kilos-klassen. Han får sällskap av bland andra den stigande stjärnan Freddy ”Krueger” Castro Gonzalez – som vann SM i kickboxning i år. Stonegård har dock inte fått en motståndare i sin viktklass. 

Utöver det kommer även världsmästaren Emma Stonegård att återvända, samt även Malmös Angela Mamic. Båda två representerade Sverige i årets VM, Stoengård har dock tyvärr inte fått någon anmäld motståndare i sin viktklass. 

VM- och EM-mästaren Patricia Axling är också tillbaka i hopp om att säkra guld i -57 kilo och är en klar favorit i viktklassen. 

Spana in deltagarlistan nedan! 

Läs mer

Deltagarlista: SM i thaiboxning 2022

Damer -45 kg
Camilla Danielsson, Odenplan Fightgym IF

Damer -48 kg
Sofia Holmer, Odenplan Fightgym IF

Damer -51 kg
Johanna Persson, Gävle Stand-Up Fighting Camp IF
Lauren Kertez, Malmö Muay Thai IF

Damer -54 kg
Jessica Jerrås, Uppsala Kampsportcenter IF
Moa Carlsson, Halmstad Fight Academy IF
Vilda Ekhorn, OneChai Muaythai & K1 IF

Damer -57 kg
Evelina Wikner, Fighter Centre IF
Livia Malmborg Nygaard, Malmö Muay Thai IF
Patricia Axling, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Filiz Demirbek, Impact Kampsportscenter
Linnea Eriksson, Masthuggets Kampsportsklubb
Elin Granberg, Lycksele Muay Thai Förening
Emilia Koivisto, South Side Muay Thai IF

Damer -60 kg
Antonia Drevenlid, Odenplan Fightgym IF
Arna Avdic, Varbergs Thaiboxningsklubb
Frida Lindberg, Uppsala Kampsportcenter IF
Cornelia Strandberg, Bulldog Training Center IF
Michelle Sundström, South Side Muay Thai IF
Ewin Ates, Öresund Muay Thai Camp IF

Damer -63.5 kg
Alexandra Andersröd, Göteborg Muay Thai IF
Emelie Johans, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Viktoria Lauenstein, South Side Muay Thai IF
Julia Cassel, Masters Gym Kick & Thaiboxning IF
Linda Östergren, Tranås Muaythai Klubb
Joanna Steffansson, Öresund Muay Thai Camp IF

Damer -67kg
Emma Stonegård, Impact Kampsportscenter

Damer -71 kg
Pernilla Palm, Frontier Muay Thai IF
Anna Strandberg, Impact Kampsportcenter IF
Sofia Junttila, Leksand Muaythai Thaiboxningsförening
Irene Forssell Nilsson, Masters Gym Kick & Thaiboxning IF
Angela Mamic, Öresund Muay Thai Camp IF

Herrar -57 kg
Javad Vahid Rezah, Fighter Centre IF
Jonathan Carlén Hammar, Impact Kampsportcenter IF
Harem Gulani, Umeå Muaythai IF
Noak Wollsäter, Göteborg Muay Thai IF

Herrar -60 kg
Nicholas Bryant, Göteborg Muay Thai IF
Mohammed Ali Yacobi, C4 Thaiboxningsklubb

Herrar -63.5 kg
Ali Mehrvash, BK Slagskeppet Muay Thai
Linus Bylander, Föreningen Fightgym Borås
Pierre John, Göteborg Muay Thai IF
Freddy Castro Gonzalez, IF Vasa Pretorian
Robert Nordkvist, Kosta Kampakademi IF
Amir El-Dakkak, Malmö Muay Thai IF
Oscar Bodén, Klubb Stockholm Muay Thai

Herrar -67 kg
Maximilian Borglin, Impact Kampsportcenter IF
Robin Sundlöf, Göteborg Muay Thai IF
Kenny Hong, Halmstad Fight Academy IF
Rahil Abdur, Malmö Muay Thai IF
Kristoffer Nordkvist, OneChai Muaythai & K1 IF

Herrar -71 kg
Ali Amin, C4 Thaiboxningsklubb
Alireza Amiri, Göteborg Muay Thai IF
Abraham Pettersson, IF Vasa Pretorian
Dalian Dawody, Karlstad Muay Thai IF
Rasmus Eriksson, Odenplan Fightgym IF
Nickolas Havbring, Real Fighter Sällskap
Alexander Jansson, Uppsala kampsportcenter
Hubert Majewski, Varbergs Thaiboxningsklubb
Nils Olsson, 019 Boxing gym IF
Akram Haddad, Fighter Centre IF
Emil Flystam, Halmstad Fight Academy IF

Herrar -75 kg
Sixten Larsson, Föreningen Fightgym Borås
Mustafa Aboutaka, Helsingborg Muay Thai IF
Noah Alic, Göteborg Muay Thai IF
Adam Johansson, Varbergs Thaiboxningsklubb
Forat Najam, Malmö Mixed Martial Arts IF

Herrar -81 kg
Marcus Sundin Liljedorff, Fight Club Ängelholm
Levi Jonsson, South Side Muay Thai IF
Emil Näsman, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening
 Alexander Brodal, Fighter Centre IF
Abdurrahmaan Mohamed Nour, Real Fighter Sällskap

Herrar -86 kg
Arthur Balekelayi, Klubb Stockholm Muay Thai
Andreas Lilliecrona, Varbergs Thaiboxningsklubb

Herrar -91 kg
Daniel Widstrand, C4 Thaiboxningsklubb
Joacim Nyberg, Varbergs Thaiboxningsklubb

ANNONS