Nyheter

Wolf Fight Promotion 4: Matchkort, tider & allt du behöver!

Publicerat 26 september, 2022

By Sebastian Vendel-Martinez

Wolf Fight Promotion 4. Foto: Patrik Persson

Nu på lördag är det äntligen dags för Wolf Fight Promotion (WFP) 4! Efter ett uppehåll orsakat av pandemin återvänder WFP efter en storartad succé på WFP 3 i oktober förra året. 

Det är ingen mindre än promotorn själv; den stigande topptalangen David ”Fatboy Slim” Jacobsson som agerar en halvan av huvudevenemanget! Jacobsson kommer från två raka segrar via domslut, senast mot Rahmads Stromanis på Fight Club Rush 11. Den erfarne bulgaren Veselin Dimitrov står för motståndet, som kommer från en submissionvinst mot Rene Wollinger.  

Malmötungviktaren Kevin Munje blev tungviktsmästare i A-klass-MMA på WFP 3 och är nu tillbaka efter en tuff förlust i sin proffsdebut. Han möter hemmafavoriten Mehdi Abadli – en slipad grappler med brunt bälte i BJJ.Utöver det kommer Halmstad Kampsports Oskar Carlsson att ta sig an Josef Al-Zubeidy i A-klass, landslagstalangen Sebastian Gonzalez gör proffsdebut mot britten David Adams och Dennis Fränberg ställs mot Deldar Qaso

WFP 4 äger rum på Halmstad Arena, dörrarna öppnas klockan 16:00, den första matchen börjar 16:45. Galan kommer dessutom att streams på bjjtv.se

Läs mer

Wolf Fight Promotion 4: Fullständigt matchkort

Huvudkort

  • Weltervikt: David Jacobsson vs Veselin Dimitrov
  • Tungvikt: Mehdi Abadli vs Kevin Munje
  • (A-klass) Mellanvikt: Oskar Carlsson vs Josef Al-Zubeidy
  • Bantamvikt: Sebastian Gonzalez vs David Adams
  • (A-klass) catchvikt 80kg: Dennis Fränberg vs Deldar Qaso

Underkort

  • (A-klass) Mellanvikt: Sevan Madenjian vs Tobias Seger
  • (A-klass) Bantamvikt: Hasan Atayi vs Sahand Shokohi
  • (A-klass) Fjädervikt: Mohammad Rahmani vs William Svärd
  • (A-klass) Weltervikt: Shadi Fakhouri vs Oscar Lövgren
  • (A-klass) Fjädervikt: Linus Johansson vs Sheriff Rahimi
  • (A-klass) Lättvikt: Wahid Jarrah vs Joel Jensen
  • (A-klass) Mellanvikt: Linus Jönsson vs Pasha Tarzi
  • (B-klass) catchvikt 86 kg: Leonard Jonsson vs Shuayb Azim
  • (A-klass) Weltervikt: Ola Jacobsson vs Robert Nilsson
  • (A-klass) Bantamvikt: Jessica Andersson vs Isra Alshairawi

ANNONS