Nyheter

Gorilla Fight Club: Fullständiga resultat

Publicerat 23 april, 2022

By Sebastian Vendel-Martinez

Det blev en historisk kväll i Grebbestad när en norsk MMA-gala hölls för första gången. 

Norska Gorilla Fight Club (GFC) gick nyligen av stapeln i svenska Grebbestad och givetvis finner du alla resultat på Maximum Sports!

Västerås Fight Clubs Andreas Knutsson gjorde upp med det norsk-albanska fenomenet Arlind Berisha om GFC:s titel i cruiservikt.

Berisha inledde starkt med många fina, hårda sparkar och kammade hem den första ronden. I den andra ronden kom Knutsson tillbaks starkt, fick ner sin motståndare och hotade med både slag och submissionförsök på marken. 

I den tredje ronden var bägge fighters utmattade men svensken fick ner  sin motståndare på marken. Väl där låste Berisha in en kimura som tvingade Knutsson till att klappa ut. 

GBG MMA:s Alexander Håkansson ställdes mot norska landslagsfightern Fredrik Høifødt i den delade huvudmatchen om welterviktstiteln. Det var en jämn tillställning men Håkansson började sakta men säkert ta över på fötterna, stoppade motståndarens nedtagningsförsök och säkrade till slut en domslutsseger. 

Gorilla Fight Club: Resultat

Huvudkort

  • Titelmatch i cruiservikt: Arlind Berisha besegrade 
  • Andreas Knutsson via submission (kimura), rond 3
  • Titelmatch i weltervikt: Alexander Håkansson besegrade Fredrik Høifødt via delat domslut 
  • Titelmatch i fjädervikt: Awat Kohzadi vs Afrim Thaqi *
  • 81 kg catchvikt: Ahmed Edelbijev besergade Sasa Petrovic via enhälligt domslut
  • Fjädervikt: Martin Dahlstrøm besegrade Tommy Skaughrim via enhälligt domslut
  • Lättvikt: Harda Karim besegrade Jonathan Lexén via submission (rear naked choke), rond 1 
  • 59 kg catchvikt: Hanna Palmqvist besegrade Jessica Andersson via enhälligt domslut 
  • Lättvikt: Olve øvstetun besegrade Aleksander Virtanen via delat domslut 
  • Lätt tungvikt: Kristian Høibø besergade Vebjørn Aunet via submission (rear naked choke), rond 1 
  • 63,5 kg catchvikt: Dilawar Nasir besegrade Hassan Ataiy via enhälligt
  • Flugvikt: Anna Boldireva besegrade Victoria Paulsen via enhälligt domslut
  • Fjädervikt: Stian Gonzalez Aarvik besegrade Noah Hedenborg Persson via delat domslut
  • 84,5 kg catchvikt: Oskar Karlsson besegrade Jan Richard Joreid via enhälligt domslut
  • Bantamvikt: Isabel Luna Dominguez besegrade Annika Hukkelberg via enhälligt domslut

Underkort

  • Weltervikt: Melvin Galdal besegrade Andreas Boye via enhälligt domslut 
  • 74,8 kg Torpal Merjoev besegrgade Sander Aune  via enhälligt domslut
  • Lätt tungvikt: Vebjørn Dyreng besegrade Joachim Hårsgård via submission (rear naked choke), rond 2
  • Weltervikt: Mads Kristian Pettersen besegrade Martin Aftret via teknisk knockout (slag), rond 3
  • Fjädervikt: Henrik Pettersen besegrade Ulrik Vangsvik via enhälligt domslut
  • Bantamvikt: Melody Twahiru besegrade Peshawa Kordbandi via enhälligt domslut
  • Lättvikt: Ahmad Toufayli besegrade
  • Alend Jasem Babiri via enhälligt domslut
  • 68 catchvikt: Halvor Holte besegrade Steffen Rossevatn via enhälligt domslut

*Awat Kohzadis tävlingskort var en dag för gammal och matchen mot Afrim Thaqi kunde därför inte genomföras. 

 

Annons