Nyheter

UFC London: Resultat - Huvudmatchen slutar i stor antiklimax

Publicerat 23 juli, 2022

By Sebastian Vendel-Martinez

UFC återvänder till den engelska huvudstaden London och givetvis finns alla resultat på Maximum Sports! 

Den brittiske tungviktstjärnan Tom Aspinall fick sitt tuffaste test hittills i UFC när han ställdes mot den topprankade amerikanen Curtis Blaydes i huvudmatchen. 

Galan avrundades med stor besvikelse när Aspinall skadade sitt knä på grund av en spark tidigt i matchen och inte kunde fortsätta. Blaydes segrade därmed via TKO på skada. 

I den delade huvudmatchen mötte svenske Jack Hermansson den stigande amerikanske talangen Chris Curts – detta efter att den tilltänkta motståndaren Darren Till dragit sig ur. 

Hermansson uppvisade den bästa strkingen han haft hittills och fightades smart på utsidan. 

Dessutom återvände den svenske hjälten Alexander Gustafsson för en match mot Ukrainas Nikita Krylov. Dessvärre blev det en tuff återkomst för Gustafsson, som blev träffad hård tidigt i matchen och inte hann återhämta sig innan Krylov säkrade avslutet. 

Läs mer

UFC London – Fullständiga resultat

Huvudkort

  • Tungvikt: Curtis Blaydes besegrade Tom Aspinall via TKO (knäskada), rond 1, 0:15
  • Middlevikt: Jack Hermansson besegrade Chris Curtis via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 30-27)
  • Lättvikt: Paddy Pimblett besegrade Jordan Leavitt via submission (rear naked choke), rond 2, 2:47
  • Lätt tungvikt: Nikita Krylov besegrade Alexander Gustafsson via teknisk knockout (sparkar och slag), rond 1, 1:03
  • Flugvikt (damer): Molly McCann besegrade Hannah Goldy via teknisk knockout (snurrande armbåge och slag), rond 1, 3:53
  • Lätt tungvikt: Volkan Oezdemir besegrade  Paul Craig via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)

Underkort

  • Lättvikt: Ludovit Klein besegrade Mason Jones via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Lättvikt: Marc Diakiese besegrade Damir Hadzovic via enhälligt domslut (30-26, 30-26, 30-27)
  • Fjädervikt: Nathaniel Wood besegrade Charles Rosa via enhälligt domslut (30-26, 30-26, 20-27)
  • Fjädervikt: Jonathan Pearce besegrade Makwan Amirkhani via TKO (armbågar och slag), rond 2, 4:10
  • Flugvikt: Muhammad Mokaev besegrade Charles Johnson via enhälligt domslut (30–27, 30–27, 30–27)
  • Lättvikt: Jai Herbert besegrade Kyle Nelson via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Flugvikt (damer): Victoria Leonardo besegrade Mandy Böhm via enhälligt domslut (30–27, 30–27, 30–27)
  • Weltervikt: Nicolas Dalby besegrade Cláudio Silva via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-27)

Annons